ZİNCİR ÜZERİNE OYA MODELİ YAPIMI VİDEOLU ANLATIM

Zincir üzerine şık bir tığ oyası yapımı

Yazma kenarına yapılacak olan oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere göstermek istediğim oya modeli ise zincir üzerine oya modeli olacak. Videolu anlatım ile verdiğim bu oya modeli çok şık olmuş.

Daha önce sizlere farklı oya modelleri göstermiştim. Gösterdiğim oya modelleri daha çok direk yazma kenarlarına yapılıyordu. Bugün sizlere göstermek istediğim oya modeli ise çekilen zincir üzerine yapılıyor ve daha sonra yazma kenarına ekleniyor.

Tığ oyası modeli yapımı için öncelikle yazma kenarına gelecek kadar zincir çekiliyor. Çekilen bu zincir üzerine öncelikle direkler ve örümcekler yapılıyor. Bu direk ve örümcekler yapılırken aralarda modelin kurulumunun yapılacağı yaprak modelleri de yapılıyor.

Renkli oya ipi ile çiçek modelinin yapılması için öncelikle alt kısımda yeşil ip ile yaprakların olması gerek. Bu yaprakların yapımı detaylı anlatım olarak video içerisinde verilmiş. Yapraklar yapıldıktan sonra ise önce beyaz ip ile çiçeğin ortası yapılmış. Daha sonra yazma içerisinde bulunan renklere uygun olarak seçilen oya ipleri ile yaprakların üzerine çiçekler yapılarak oya modeli tamamlanmış.

Yazma kenarı oya modeli bu şekilde zincir üzerine yapılıp tamamlandıktan sonra ise yazma kenarına eklemek için öncelikle yazma kenarına tığ batısı yapılmış. Daha sonra zincir üzerine yapılan oya dikilerek yazma kenarına eklenmiş.

Zincir üzerine oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu