Uzmanından imtihan gerilimine düzgün gelecek nefes antrenmanı önerisi

1 milyondan fazla öğrenci ve velinin heyecan içinde beklediği Liselere Geçiş İmtihanı (LGS), 6 Haziran Pazar günü gerçekleşecek. İmtihana sayılı günler kala, imtihan öncesi mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk, karın ağrısı üzere gerilim belirtilerini hafifletecek prosedür uzmanından geldi. Yaşanan gerilimin kolay nefes antrenmanlarıyla azaltılabileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Nefes idmanlarının ve nefes idaresinin bilimsel olarak birçok çalışmayla kanıtlandığını görüyoruz. Nefes idmanları öğrenciler için çok değerli. Bedenimizde onuncu kranial hudut dediğimiz bir vagus sonumuz var. Bunu bedenimizin en uzun sonu olarak kıymetlendirebiliriz. Bu hudut bizim bedenimizi uygunlaştıran, onaran ve sakinleştiren bir hudut. Hasebiyle yaptığımız nefes antrenmanlarıyla birlikte aslında bu sonu uyarıyoruz. Bu da bedenimizi tamirat, sakinleşme ve dinlenme moduna geçiriyor” diye konuştu.

Hudutları uyararak bedeni sakinleştirin

Yapılan nefes antrenmanlarıyla sonların uyarıldığını belirten Ertürk, “Hem imtihana hazırlandığımız devirde hem de bilhassa imtihan gününde benim tavsiyem derin teneffüs idmanlarıyla birlikte bu sonu uyararak bedeni olabildiğince sakinleştirmek. Göğüs ve diyafram teneffüsü dediğimiz iki çeşit teneffüs çeşidimiz var. Burada hem teneffüs antrenmanlarıyla birlikte şuurlu bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için bir kursa gerek yok ve öğrencilerimiz kendileri deneyimleyebilirler” tabirlerini kullandı.

Ertürk, yapılacak kolay idmanı şu sözlerle anlattı: “Bir ellerini göğüslerine koyabilirler, derin bir formda 10 sefer nefes alıp göğsünün şiştiğini hissederek nefes verebilirler. Bunu 10 kere tekrarlayabilirler. Sonrasında tekrar ellerini diyaframa koyup birebir halde diyafram altında karnının şiştiğini hissedip nefes verebilirler. Bunu ne kadar çok tekrarlarlarsa o kadar çok bu sonumuzu uyarmış oluyoruz. Böylelikle sakinleşmeye geçiş yapmış oluyoruz.”

Öğrencilerin imtihan yerine erken gitmelerini tavsiye eden Ertürk, “Sınav yerine biraz daha erken gidip, o atmosferi soluyup, o ortamda bu idmanları yapabilirler. Bir gün öncesinde çok gerilimli oluyorlar, uykuya dalmada sorun yaşayabilirler. Yeniden bir gece öncesinde de bu teneffüs paternini gerçekleştirebilirler” dedi.

İmtihan performansını etkileyebilir

Gelecek sene imtihana girecek öğrencilerin şimdiden bu antrenmanı yapmalarını öneren Ertürk, “Bu antrenmanlara ne kadar evvel hazırlanırsak bedenimizin nöronal yapısını da o biçimde eğitmiş oluyoruz. Bu da kalıcı hale geçmiş oluyor” sözlerini kullandı.

Öğrencilerin yaşadığı gerilimle istediği performansı sergileyemediklerini belirten Ertürk, kelamlarını şöyle tamamladı: “Nefes antrenmanlarıyla zihnimizin daha açık, daha farkındalıklı, şuuru uyanık bir halde, algı seviyemizin yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bu da imtihan performanslarına yansıyacaktır. Öğrencilerimiz hiçbir şey yapamasa bile gevşeme hareketleri yapabilir. Omuz jenerasyonu kaslarımızı, uzunluğundaki kaslarımızı gevşetmeye yönelik idmanlar yapabiliriz. Fizyoterapistlerin önerdiği antrenman stratejilerini de kombine ederek yapıldığında çok daha hoş bir idman reçetesi olur. Öğrenciler yıpranmalarına ve motivasyonlarının düşmesine müsaade vermesin. Her vakit antrenman ve gevşeme teknikleriyle birlikte bu süreci yönetebilirlerse, onların başarılı olacağını düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu