TIĞ İŞİ YAZMA KENARI OYA MODELİ YAPIMI

Çeyizlik yazma kenarı oya modeli yapımı

Çeyizler içerisine koyacağınız yazmalarınız için yeni oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere yine bir tasarım oya modeli yapımı göstereceğim tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

Tığ işinde işinden yapılmış olan farklı oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün görünce çok beğendiğim sizlerin de beğeneceğinizi düşündüğüm bir Oya modelinin yapımını sizlere göstermek istiyorum. Bu oya modelinin alt kısmında oldukça farklı bir dağ modeli kullanılmış. Üst kısmı ise için ise renkli oya ipleri ile motifler yapılarak yapılan dağ modellerinin üzerine eklenmiş.

Yazma kenarı oya modeli yapımı için öncelikle yazma kenarına tığ batısı yapılmış. Daha sonra yeşil oya ipi ile dağ modeli yapılmış. Burada yapılan dağ modeli Tunus işi tekniği ile yapılmış olan bir model. Dağ modelinin yapımı için ip yazma üzerine sabitledikten sonra zincir çekilmiş bu zincir üzerinden ilmekler alınmış ve alınan ilmekler geri örülerek küçük dikdörtgen şeklinde bir dağ modeli elde edilmiş. Yazma kenarını tamamı bu şekilde Tunus işinden yapılmış olan dağ modeli ile tamamlanmış.

Tunus işinden yapılan dağların üzerine ise renkli oya ipi ile çiçekler yapılmış. Burada yine basit tığ işi teknikleri kullanılarak büyük bir çiçek modeli yapılmış. Video içerisinde örnek bir anlatım yapıldığı için sarı, mor ve yavruağzı renklerde oya ipleri kullanılmış. Siz bu çiçekli kısmı yaparken yazma içerisinde bulunan desenleri dikkate alarak ip renginizi belirleyebilirsiniz. Burada olduğu gibi birkaç farklı renk ile modelleri yaparsanız daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TIĞ İŞİ YAZMA KENARI OYA MODELİ YAPIMI için yorumda bulun

    TIĞ İŞİ YAZMA KENARI OYA MODELİ YAPIMI için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TIĞ İŞİ YAZMA KENARI OYA MODELİ YAPIMI için ilk yorumu yapabilirsin.