Tatlı krizine yol açan nedenler

Tatlı; birçoğumuzun vazgeçilmezleri ortasında yer alırken, bayanlar çok daha fazla seviyor. Tatlı yenildiğinde seratonin ve endorfin salgılanıyor. Bu nedenle de en küçük bir mutsuzlukta tatlıya yönelim artıyor. Tatlının muhtaçlık duyulan değil, yalnızca tüketilmek istenen bir besin olduğunun unutulmaması gerekiyor. Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besin öğelerinden oluşan tatlı, günlük muhtaçlıktan fazla tüketildiğinde obezite, diyabet ve hipertansiyon üzere kronik rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Tatlı krizine yol açan nedenler

Hipoglisemi: Hipoglisemi, kan şekerinin süratli düşmesidir. Orta öğün yapmayan, uzun vadeli açlık durumlarında tatlı krizi kaçınılmazdır. Hipoglisemi varsa 3 saatte bir minik öğünler yapılmalıdır.

Polikistik Over Sendromu: Bu sorunu yaşayan bayanların birçoklarında zımnî şeker de bulunmaktadır. Bayan doğum uzmanlarının tedavisi ve diyetisyen yardımıyla Polikistik Over Sendromu olanlar tatlı krizlerinin önüne geçebilir.

Vitamin, mineral eksikliği: Demir, krom, magnezyum eksikliklerinde şahısların daha fazla tatlı krizi yaşadıkları bilinmektedir. Bu nedenle bir hekim denetimiyle vitamin ve mineral eksiklikleri değerlendirilmelidir.

Adet öncesi sendromu: Bayanların birçoğu olağanda tatlı isteği duymazken regl öncesi ağır bir biçimde tatlı tüketme gereksinimi duyarlar. Bunun sebebi östrojen hormonunun bu periyotta azalmasıdır. Diyetisyen ile uygulanacak stratejilerle bu süreci atlatmak mümkündür.

Duygusal durumlar: Depresyon sürecinde tatlı isteği artabilir. Araştırmalarda evlilikte mutsuz olan bayanların, öteki bayanlara nazaran daha fazla tatlı muhtaçlığı olduğu gözlemlenmiştir. Depresyon için kesinlikle bir terapistten yardım alınmalıdır. Tıpkı süreçte bir diyetisyen denetiminde gitmek olumlu sonuçlar verecektir.

Alışkanlıklar: Çocuklukta ailelerin ödüllendirmek için verdikleri çikolata ileride her keyifli ve başarılı devirlerde bireylerin karşısına ödül algısı olarak çıkabilmektedir. Tahminen bir kesim bitter çikolata sorun yapmazken, bunu “Kendime tatlı ısmarlayacağım” diyerek, abartma tatlı krizlerini tetikleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu