Sürdürülebilir ilginin formülü

Evliliklerde bağları sağlıklı yürütebilme boyutunu mercek altına alan Ani Eryorulmaz‘a nazaran münasebette güçlü olmak, kimin kime kelam geçirebildiğine değil, eşlerden birinin oburunun duygusu üzerinde ne kadar tesirinin olabildiğine bağlı. Yani bir alakada güçlü taraf iseniz eşinizin hislerine yanıt verebiliyor ve bu formda bağlantıdaki tatmini arttırabiliyorsunuz demektir. Bu his eşler ortasında inanç ve adil nizam hissini güçlendirdiği için uzun ilgilerin sihirli formülü olabiliyor diyen Eryorulmaz, hisleri karşılıklı anlayabilme ve duygusal açıdan esnek olabilmenin ise âlâ münasebetin altın anahtarı olduğuna dikkat çekiyor.

Bağlantı istikrarı

Evlilik kurumu içinde bir çiftin sıkıntı ömür şartlarına, ekonomik sorunlara, hayatın getirdiği mecburî değişikliklere nasıl dayandığı ve yanıt verdiği, çiftin fizikî ve ruhsal sıhhati ile ortalarındaki güç istikrarının harmonisine bağlıdır.

Eşlerin ruhsal yapısı

Güç vakitlerinde takviye göreceğini bilmek, yakınlık muhtaçlığının karşılanması, kuvvetli duygusal bağlar kurmak, hislerin paylaşılabilmesi ve tabir edilebilmesi eşler ortasındaki irtibatta çok değerlidir. Eşlerin fizikî ve ruhsal uygun oluş hali de bu faktörlerle çok yakından bağlıdır.

Duygusal takviye beklentisi

Toplumsal münasebet gereksinimleri, asırlardan beri insanoğlunun temel gereksinimi olmaya devam ediyor. Evvelce sıkıntı vakitlerde takviye görebilme ve duygusal beslenme ihtiyaçlarının tümümün eş tarafından karşılanması beklenmezken, artık toplumsal alakaların gitgide zayıfladığı çağdaş ömrün içindeki evliliklerde, tüm bu gereksinimlerin karşılaması yalnızca eşten beklenebiliyor. Bu durum ise alakayı yorabiliyor.

Uzun evlikler için adil bağ

Adil bir bağ içinde olduğunu hissetmek, evliliklerin ömrünü uzatıyor. Karşılıklı hürmet duyulan ortamlarda eşler anlaşıldıklarını, dinlendiklerini ve davranışların bu anlayışla biçimlendiğini görmekten memnunluk duyuyor. Yani adil bağlantı eşit iş yapılan, bir verilince bir alınan bir bağdan fazla, duyulduğuna, anlaşıldığına ve karşı tarafın buna nazaran davrandığına inanılan bir münasebet tipi oluyor.

İstikrarlı güç

Gücün istikrarlı olduğu evliliklerde çiftler dolambaçlı yollar kullanmadan, manipüle etme muhtaçlığı hissetmeden, direkt istek ve muhtaçlıklarını karşı tarafa aktarabiliyor. Gücün eşit dağıldığı ilgilerde evlilik tatmini, her iki tarafın sorumluluğunda oluyor. Bu durum karşılıklı suçlamayı önleyerek, iki bireyin de sorumluluk hissini güçlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu