Sinema salonlarının açılışı ertelendi

1 Haziran’da açılacağı açıklanan sinema salonlarına erteleme geldi. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı “Haziran Ayı Olağanlaşma Tedbirleri” genelgesinde açıldığı belirtilen sinema salonları, bugün yayımlanan yeni genelgeyle 1 Temmuz’a kadar kapatıldı.

Yeni karar açıklandı

İçişleri Bakanlığı’nın mevzuyla ilgili genelgesi şöyle: “Kademeli olağanlaşma periyodunun ikinci etabında uygulanacak önlemleri belirleyen ilgi Genelgemizle 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren sinema salonlarının da tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günleri hariç haftanın öbür günlerinde 07.00­21.00 saatleri ortasında %50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) hududuna uyulması kaydıyla faaliyet gösterebilecekleri karara bağlanmıştır. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve bölüm temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir süre daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla gayret önlemlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Temmuz 2021 tarihine kadar orta verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Bu doğrultuda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci unsurları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Heyetleri kararlarının acilen alınması, uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması ve alınan kararlara uymayanlara Genel Hıfzıssıhha Kanununun ilgili unsurları yeterince idari süreç tesis edilmesi hususunda; Bilgi ve gereğini ehemmiyetle arz ve rica ederim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu