Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır anı yaşayın!

Bağlardaki en kıymetli sorunlardan biri de hiç kuşkusuz kıskançlıktır. Erkek ya da bayanın partnerini kıskanması bazen hayli can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Birçok vakit bağlantıların bitmesine neden olan davranışın altında yatan sebeplerin neler olduğunu bulamazsanız hüsrana uğrayanlardan olabilirsiniz. Pekala kıskançlıkla nasıl başa çıkılır? Kıskançlıkla başa çıkmanın tüyoları neler? İşte tüm merak edilen soruların yanıtlarını Şenol Baygül’den öğrendik. 

KISKANÇLIĞIN SİZİNLE İLGİLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN 

Öncelikle şu bilinmeli ki kıskançlık sizinle, ihanet karşı tarafla ilgilidir. Sizin denetiminiz kendinizle ilgili şeyler üzerinde olabilir. Her şeyi denetim edemezsiniz. Sadakat baskı ile sağlanabilecek bir şey değildir. Aldatmak ya da ilgiyi bitirmek isteyen ne yaparsanız yapın bir yolunu bulacaktır. Sadakatin tek yolu sevgidir.

ANI YAŞAYIN 

Bir bağlantı içindeyseniz partneriniz tarafından tercih edilmişsiniz demektir. Bunun geçip geçmeyeceğiniz sorgulamak fonksiyonsuz olacaktır. Biri sizden uzaklaşacaksa bunu kıskançlıkla ya da baskı kurarak engelleyemezsiniz. Tersine bu türlü bir yaklaşım eşinizi uzaklaştırır.

 DAVRANIŞINIZIN KÖKENİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIN 

Mesela negatif eleştirel iç sesinizin farkına varmak birinci adım olsun. Davranışın kökenini anlamak onu denetim edebilmeye yardımcı olabilir.

İTİMAT ŞART! 

İlgiyi paylaşan taraflar, her ne olursa olsun, paylaştıkları sevgi ve hürmetin bağlantılarını dış tesirlerin tehdit etmesini önleyeceğini bilecek kadar güvenmelidir. Şayet kıskançlığın bağlantınızda sorun olduğunu fark ettiyseniz, kimin kıskanç olduğu kıymetli değil, bu her iki taraf için de sıkıcı olabilir. Bu sorunu aşmak sabır, yeterli bir bağlantı ve inanışların(düşünce) değişmesi ile olur. Bu süreçte birlikte hareket etmek kıymetlidir.

ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜ FEDA ETMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ 

Başınıza buyruk hareket edemezsiniz, öteki kişinin nasıl hissettiği konusunda birtakım sorumluluklarınız var. Kıskançlıkla başa çıkmanın olumsuz yollarından biri eşe “bu senin sorunun” ya da “ben bir şey yapmadım” demek. Bu ağlayan bir çocuğa annesinin “Ağlamayı kes, sana ne oluyor?” demesine benziyor. Bu asla işe yaramaz. Bunun yerine “bunun neden olduğunu anlayabiliyorum” diyebilirsiniz. Eşinizin rahat hissetmesini ve sakinleşmesini sağlayabilir ve daha sonra isteklerinin uygulanabilir olup olmadığına karar verebilirsiniz.

BEKLENTİLERİNİZİ AZALTIN

“Partnerim asla oburuyla ilgilenmemeli”, “Eşimin ne yaptığını her vakit bilmeliyim” üzere temel inançlarınızı gözden geçirin. Bu kesin yargılar sizi kıskançlığa daha yatkın hale getirebilir.

DAVRANIŞLARINIZI TEKRAR DEĞERLENDİRİN! 

Sizi teminat altına alacağını düşündüğünüz davranışlar( eşinizi sorgulamak, telefonlarını denetim etmek, toplumsal medyasını takip etmek) aslında sizi yalnızca daha fazla endişelendir. Bu fonksiyonsuz başa çıkma stratejileri eşinizle olan bağı zedeler. Ve de sizin onun gözündeki imajınızı ve size olan hürmetini yok eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu