Kargo Takip – Yükleme Ölçer (LDM) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

Bir yükleme ölçer (yükleme ölçer veya LDM olarak da bilinir), kamyonla taşıma için standart ölçü birimidir ve taşınması gereken ancak istiflenemeyen kargo için bir ölçü birimi olarak kullanılır. Bir yükleme metre, bir kamyonun uzunluğundaki 1 m yükleme alanına eşittir. Nakliyede LDM’nin ne anlama geldiği, neden önemli olduğu ve nasıl hesaplanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Atlamak:

Nakliyede LDM ne anlama geliyor?

LDM veya yükleme ölçer, belirlemek için kullanılan bir birimdir. taşınan yük tarafından işgal edilecek kargo alanı.

İnsanlar genellikle bu terimi lineer metre veya metrekare ile karıştırırlar, ancak aynı şeyi kastetmiyorlar. LDM, kamyon taşımacılığını ifade eder ve kamyonun uzunluğu başına 1 metrelik kargo alanını belirtir.

Lojistikte yükleme sayaçları neden önemlidir?

Yükleme sayaçları, nakliyecilere ve nakliye şirketlerine izin verdiği için önemlidir. bir römorkun ne kadar büyük sipariş edilmesi gerektiğini belirlemek için Bir yükün taşınması için. Her ikisini de düzenlerken LDM’nin hesaplanması çok önemlidir. grupaj ve FTL taşımacılığı çünkü LDM, işletmelerin aşağıdaki faktörleri belirlemesine yardımcı olur:

 • Kargo olsun ya da olmasın yerleştirmek belirli bir kamyonda
 • Daha büyük veya daha küçük bir aracın daha fazla olacağı uygun maliyetli hem gönderici hem de taşıyıcı için ve ayrıca daha fazlası çevre için sürdürülebilir
 • Miktarı yükün kaplayacağı alan ve miktarı boş alan ek gönderiler için ayrıldı

Hakkında daha fazlasını okuyun:

Avrupa’da kamyonların ortalama boyutu nedir?

Avrupa’da, gerdiriciler gibi kamyonların ortalama uzunluğu 13,6 m. Mega treylerler, kapalı kasa kamyonetler ve frigorifik kamyonlar bu kategoriye dahil edilebilir. Kamyon yükseklikleri değişir 2,7 ila 3 mgenişlik genellikle yaklaşık 2,4 m.

Her zaman en azından olduğundan emin olmalısınız. 5cm LDM hesaplanırken yükleme yüksekliğinde kalan alan. Lojistik sağlayıcılar, her gönderi için yeterli miktarda boyutsal ağırlık belirlemek için yükleme ölçer hesaplamalarını kullanır.

Kamyon nakliyesi için yükleme sayaçları (LDM) nasıl hesaplanır?

Metre cinsinden uzunluk x metre cinsinden genişlik / 2,4 = parça başına yükleme metre sayısı

Bir kamyonun yaklaşık genişliği 2,4 m olduğunda, 1 yükleme metre yaklaşık 2,4 m²’dir (2,4 m genişlik x 1 m uzunluk). Eğer yükün LDM’sini hesaplamak kolaydır. taban alanını hesapla kargo işgal ediyor. Zemin alanı uzunluğunu genişlikle çarpıp 2,4 m’ye bölerek yükleme metre sayısını elde edersiniz.

Palet nakliyesi için LDM nasıl hesaplanır

Yaygın Avrupa paletlerini örnek olarak kullanarak, tek bir palet için LDM’yi aşağıdaki gibi hesaplayabiliriz:

 • Euro palet (EUR, 1 EUR): 1,2 mx 0,8 m / 2,4 m = 0,4 LDM
 • Birleşik Krallık paleti (2 EUR): 1,2 mx 1,0 m / 2,4 = 0,5 LDM
 • Mini palet (6 EUR): 0,8 mx 0,6 m / 2,4 m = 0,2 LDM

İstiflenebilir ürünler için LDM nasıl hesaplanır?

Yük istiflenebiliyorsa, istifleme faktörünü yukarıdaki formüle dahil edin. Örneğin, 2 palet istiflenebiliyorsa, bir istifleme faktörü 2 kullanılır. Yine aynı palet ölçülerini kullanarak aşağıdaki değerleri elde ederiz:

 • Euro palet (EUR, 1 EUR): 1,2 mx 0,8 m / 2,4 m / 2 = 0,2 LDM
 • Birleşik Krallık paleti (2 EUR): 1,2 mx 1,0 m / 2,4 / 2 = 0,25 LDM
 • Mini palet (6 EUR): 0,8 mx 0,6 m / 2,4 m / 2 = 0,1 LDM

Birden fazla araç yüklenecekse aynı şekilde, sonucu araç sayısıyla çarpmanız yeterlidir. Diyelim ki 16 araç kullanılacak, hesap şöyle olacak:

 • Euro palet (EUR, 1 EUR): 1,2 mx 0,8 m / 2,4 m / 2 * 16 = 3,2 LDM
 • Birleşik Krallık paleti (2 EUR): 1,2 mx 1,0 m / 2,4 / 2 * 16 = 4 LDM
 • Mini palet (6 EUR): 0,8 mx 0,6 m / 2,4 m / 2 * 16 = 1,6 LDM

Lojistik hesaplamaları hakkında daha fazla bilgi:

Yükleme metre başına maksimum ağırlık var mı?

Evet, her yükleme metrede ne kadar taşınabileceğinin sınırını aşmamaya dikkat edin. Bu sınır, araç tipine göre değişir ve en fazla olabilir. Yükleme metre başına 30 ton. Standart bir kamyon için maksimum kapasite Yükleme metre başına 1.850 kg.

Eurosender ile gönderim yaparken LDM’yi sağlamam gerekir mi?

Bu bağlıdır kargonuz nasıl yüklenecek.

Gönderim yapıyorsanız LDM’yi sağlamanız gerekmez. Avrupa paletleri. Diğer tüm durumlarda, Eurosender ile navlun gönderirken, siparişinizi verirken LDM’yi hesaplamanız ve ardından sağlamanız gerekecektir.

Artık yükleme sayaçlarının ne olduğunu ve nasıl hesaplanacağını öğrendiğinize göre, nakliye hizmetlerimizi inceleyin ve en iyi uluslararası lojistik sağlayıcılarla teslimatınızı planlayın!

Sitemap


Yorum yapın