Kargo Takip – Taşıyıcı ve Nakliyeci: Nedir?

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

Her ikisi de aynı mal taşımacılığı lojistik kapsamına sahip olsa da, taşıyıcılar ve nakliye komisyoncuları arasındaki farkları anlamak önemlidir. Taşıyıcılar malların taşınmasından, nakliyeciler ise nakliyenin organize edilmesinden sorumludur. Bu makalede, taşıyıcılar ile nakliye komisyoncuları arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olmak için her hizmet türüyle ilgili temel özellikleri bir araya getirdik.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Lojistikte taşıyıcı nedir?

Taşıyıcılar, malları kullanarak bir noktadan başka bir noktaya taşıyan nakliye şirketleridir. kendi araçları veya kiralık gemileri. Onlar sadece odaklanır Ulaşım ve nakliye komisyoncularının aksine, taşıyıcılar nakliye belgeleri, vergiler veya gümrükleme ile ilgili herhangi bir bürokrasi ile ilgilenmezler.

Taşıyıcılar, taşımacılığın kendisinde uzmanlaştıklarından, genellikle özel lojistik çözümler, soğuk taşıma gibi. Taşınması gereken yükün boyutuna veya türüne bağlı olarak genellikle farklı tipte kamyonlara sahiptirler.

Lojistikte iki ana taşıyıcı türü vardır:

  1. Ortak taşıyıcı – herhangi bir işletmeye veya bireye nakliye hizmetleri sunan bir lojistik sağlayıcı; ile çalışabilirler çeşitli nakliyeciler
  2. Sözleşmeli taşıyıcı – bir müşteriye hizmet sunan bir lojistik sağlayıcı belirli gönderici genellikle uzun vadeli olan bir sözleşmeye göre

Hakkında daha fazlasını okuyun:

Taşıyıcılar ve nakliye komisyoncuları – taşıyıcı avantajları

  • Uygun maliyetliözellikle maliyetlerin kamyonu kullanan nakliyeciler arasında paylaşıldığı grupaj hizmetleri
  • Özel hizmetler ve özelliklerarka liftler ve konut teslimatları gibi
  • Aynı anda birden fazla gönderi taşıyorlar, yani daha az yolculuk ve daha az emisyon

Bir taşıyıcı ne zaman kullanılır?

Bir kargo şirketiyle gönderi yapıyorsanız, doğrudan bir taşıyıcı aracılığıyla gönderi yapmak faydalıdır. Daha küçük ölçek Ve birden fazla taşıyıcı gerektirmez. Taşıyıcılarla kalıcı ilişkiler kurmak, daha iyi nakliye ücretleri ve daha iyi güvenilirlik elde edebileceğiniz için işletmeniz için avantajlı olabilir:

Okumaya devam et:

Lojistikte nakliye komisyoncusu nedir

Bir nakliye komisyoncusu, nakliye hizmetini şu şekilde organize eden şirket veya kişidir: nakliyecileri doğru taşıyıcı(lar) ile buluşturmak yüklerin en iyi şekilde taşınmasını sağlamak. Başka bir deyişle, nakliye komisyoncuları şu şekilde hareket edebilir: nakliyeciler ve nakliyeciler arasındaki aracılar.

nakliye şirketleri nakliye hizmetini düzenlemek birden fazla taşıyıcı türü içerse bile. Örneğin, bir kıtadan diğerine mal gönderiyorsanız, hava taşımacılığını, deniz taşımacılığını ve demiryolu taşımacılığını birleştirecek teslimatı ayarlamak için bir nakliye komisyoncusuna ihtiyacınız olabilir. Birden fazla taşıma yöntemini içeren nakliye, nakliye olarak bilinir. intermodal nakliye.

Kargo taşımacılığını ayarlamak, özellikle intermodal nakliye gerektiğinde çok karmaşık hale gelebilir, ancak bir nakliye komisyoncusunun amacı sizin adınıza hareket etmek ve doğru olanı ayarlamaktır. özel ihtiyaçlarınız için nakliye çözümü.

Gördüğümüz gibi, nakliyeciler nakliyeye odaklanırken, nakliye komisyoncuları tüm nakliye sürecini denetlemek, ve evrak yardımı ve depolama gibi ek hizmetler sunarlar.

En iyi nakliye komisyoncularını buradan seçin.

Nakliyeciler vs taşıyıcılar – nakliye komisyoncusu avantajları?

  • Nakliyeciler sağlar gümrük ve evrak işlerinde destek
  • için gönderileri optimize eder ve yönetirler. en iyi hız ve maliyet
  • gibi ek hizmetler sağlayabilirler. paketleme ve depolama

Bir nakliye komisyoncusu ne zaman kullanılır?

Tümünü yönetmekte sorun yaşıyorsanız karmaşıklıklar En verimli ağı ve en iyi fiyatı bulmak gibi, kendi başınıza nakliye yapmak için, bir nakliye komisyoncusu kullanmak akıllıca bir fikirdir. Uzman bilgileri ve bağlantıları ile gönderinizin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde teslim edilmesini sağlamaya yardımcı olabilirler. Ayrıca, yapacaklar tüm lojistiği sizin için hallederek zamandan ve stresten tasarruf edin.

Taşıyıcı ile nakliye komisyoncusu arasındaki farkların özeti

Taşıyıcılar ile nakliye komisyoncularını karşılaştırırken, her ikisinin de malları bir çıkış noktasından bir varış noktasına taşıdığını göreceksiniz, ancak Lojistik sektöründe farklı roller. Bu roller, taşıyıcılar ve nakliye komisyoncuları arasındaki gerçek farkı göreceğiniz yerlerdir.

Taşıyıcılar sorumludur kargo taşımak. Kendi araçlarını kullanırlar ve farklı taşıma türlerinde uzmanlaşabilirler. Ancak depolama, gümrük komisyonculuğu gibi ek hizmetler sunmazlar.

Nakliyeciler düzenlemek tüm nakliye süreci, çeşitli müşterilerden gelen malların nakliyesi, dokümantasyonu, depolanması ve konsolidasyonu dahil. Navlun komisyoncuları normalde kendi araçlarına sahip değildir.

Aynı şirket hem taşıyıcı hem de forwarder olabilir mi?

Evet, bir şirket hem taşıyıcı hem de nakliye komisyoncusu olarak hareket edebilir. Bu, son yıllarda giderek daha yaygın hale geldi, çünkü ulaşım teknolojisinin geliştirilmesi ve endüstri konsolidasyonu. Örneğin, dijital lojistik platformlarındaki gelişmelerle birlikte, taşıyıcılar hizmetlerini kargo takibi, gümrükleme, belge işleme, depolama ve hatta ürün teslimatını içerecek şekilde daha kolay bir şekilde genişletebildiler. Bu nedenle, birçok taşıyıcı artık aynı zamanda nakliye komisyoncusu olarak da hareket etmektedir, böylece kapsamlı çözümler müşteriler için.

Daha fazla karşılaştırma okuyun:

Taşıyıcıya karşı nakliye komisyoncusu: Hangisini seçmeli?

Taşıyıcılar ile nakliye komisyoncuları arasında seçim yapmak her zaman o kadar kolay değildir. Taşıyıcılar ve nakliye komisyoncuları arasındaki farkları artık bildiğinize göre, kendi gereksinimlerinizin ne olduğunu anlamanız gerekir.

Doğru kararı vermenize yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını bir araya getirdik:

  • Lojistik ihtiyaçlarınız ise çok karmaşık değilkargonuz kısa mesafelere gönderiliyor ve siz sadece daha düşük nakliye ücretleri arıyorsunuz, taşıyıcı ideal seçim olur
  • Lojistik ihtiyaçlarınız ise karmaşık ve birden çok taşıyıcı içermesi muhtemeldir, düşünün nakliye hizmetleri ve kendinizi çeşitli uluslararası nakliyecilerle ve bir gümrük komisyoncusuyla sözleşme yapma zahmetinden kurtarın.

Çok çeşitli nakliye seçenekleriyle güvenilir lojistik hizmetleri arıyorsanız, Eurosender’dan başkasını aramanıza gerek yok!

Sitemap


Yorum yapın