Kargo Takip – LTL ve Arasındaki Fark Nedir?

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

LTL gönderileri, kamyonun tüm alanını kaplamaz ve FTL taşımacılığına kıyasla daha küçüktür. Kamyon yükünden daha az nakliye, genellikle bazı boyut ve ağırlık kısıtlamaları anlamına gelir. Öte yandan FTL, bir müşterinin sevkiyatı için ayrılmış bir doğrudan teslimat hizmetidir. Bu makalede, doğru kararı vermenize yardımcı olmak için kamyon yükünden az (LTL) ile tam kamyon yükü (FTL) arasındaki farklar konusunda size rehberlik edeceğiz.

Atlamak:

Kamyon yükünden az yük ile tam kamyon yükü arasındaki farklar?

Tam kamyon yükü nedir?

Sadece kamyon yükü (TL) nakliyesi olarak da bilinen tam kamyon yükü (FTL), yalnızca kamyon başına bir gönderi. Bu seçenek normalde 25-33 paletlik büyük sevkiyatlar için kullanılır. FTL için en iyi nakliye yöntemi olarak kabul edilir yüksek riskli veya acil kargo tüm yolculuk boyunca tek bir kamyonda kaldığı için kayıp veya hasar riskini azaltır.

Okumaya devam et:

Kamyon yükünden daha az yük nedir?

Kamyon yükünden az (LTL) nakliye, nispeten küçük yüklerin taşınmasını ifade eder. tüm kamyonu işgal etmez. Bunun yerine, kamyonun alanını doldurmak için birden fazla sevkiyat birleştirilir ve bu da kamyonu daha uygun maliyetli nakliye çözümü. LTL hizmetlerini kullanan müşterilerin her biri, yüklerinin yarı römorkun kapladığı kısmını öder.

Okumaya devam et:

FTL ile LTL yük taşımacılığı arasındaki farklar nelerdir?

FTL ve LTL kargo taşımacılığı arasındaki farkları teslim süresi, gönderi boyutu ve fiyatlandırma gibi birçok açıdan karşılaştırabiliriz. Sonraki bölümlerde, her birini ayrı ayrı ele alacağız, böylece mallarınız için FTL’nin mi yoksa LTL’nin mi daha iyi olduğuna karar verme konusunda daha donanımlı olursunuz.

Kamyon yükünden az yük ile tam kamyon yükü ağırlık kapasitesi farklılıkları

Ağırlık ve gönderi boyutu gibi kargo kapasitesi, LTL ile FTL navlun nakliye ücretlerini karşılaştırırken en önemli unsurlardan biridir. Daha hafif kargo, taşıyıcı için her zaman nihai maliyete yansıyan daha az yakıt anlamına gelir.

LTL (kamyon yükünden az)

LTL gönderileri için palet ağırlığı ve sayısı taşıyıcıya ve treyler tipine göre değişiklik gösterebilir. Tek bir LTL gönderisi genellikle en fazla 25 istiflenebilir Euro palet (EPAL), palet yüksekliğine bağlı olarak. Verilen bir standart Euro palet yüklendiğinde 1.500 kg ağırlığındadırgönderinizin ağırlığını tahmin etmek için bu değeri toplam palet sayısıyla çarpabilirsiniz.

FTL (tam kamyon yükü)

Kamyon yükü (TL) ve karayolu (OTR) taşımacılığı olarak da bilinen tek bir gönderinin ağırlığı, 34 ton (veya yaklaşık 33 Euro palet). Avrupa’da, gerdiriciler gibi kamyonlar için ortalama kapasite 13,6 yükleme metre.

Hakkında daha fazlasını okuyun:

LTL vs FTL navlun nakliye hızı?

Tam kamyon yükü ile kamyon yükünden az seçenekler arasında seçim yaparken aciliyet kritik bir faktördür. Nakliye doğrudan olduğu için FTL gönderileri LTL’den daha hızlıdır.

LTL (kamyon yükünden az)

LTL gönderileri, kamyon alanını diğer nakliyecilerle paylaşmayı içerir. Bu, nakliye maliyetlerini ve emisyonları azaltırken aynı zamanda daha fazla zaman alır çünkü duraklar ve transferler gereklidir.

FTL (tam kamyon yükü)

FTL, özel yükünüz için duraklama, sıralama, ek elleçleme veya depolama gerektirmeden tam bir kamyon alanı kiralamak anlamına gelir.

Her iki nakliye yönteminde de, fiili nakliye süresi menşei, rota ve sevkiyattan sorumlu taşıyıcıya bağlıdır. Fakat, FTL taşıyıcıları daha öngörülebilir geçiş süreleri sağlayabilir.

LTL ve FTL navlun nakliye ücretleri?

FTL ve LTL navlun nakliye ücretini hesaplamak için kullanılan faktörler şunlardır:

 • km başına maliyet
 • gönderi boyutları
 • Toplamadan teslimata kadar olan mesafe
 • kamyon tipi
 • Navlun sınıfı (bazı durumlarda)
 • Ek hizmetler

LTL maliyetleri, esas olarak gönderinizdeki paletlerin ağırlığına veya sayısına göre belirlenir. Tam kamyon doluluk oranları genellikle varış noktasına ulaşmak için gereken km’ye göre hesaplanır. Eurosender’da başlangıç ​​FTL ücreti birçok varış noktası için 1,05 €/km’den başlar.

LTL tipik olarak FTL’den daha mı ucuzdur?

Kamyon yükünden az gönderiler tam kamyon yükünden daha küçük olduğundan, LTL genellikle küçük kargolar için daha ucuzdur çünkü sadece kullandığınız alan için ödeme yaparsınız. Öte yandan, şirketinizin birden fazla yük ile uğraşması gerektiğinde, FTL taşımacılığı daha ekonomik bir çözüm olabilir. Kargoyu LTL gönderilerine bölmek, bu durumda özel bir römorku doldurmaktan daha pahalı olacaktır.

Hakkında daha fazlasını okuyun:

LTL ve FTL yük taşımacılığı: her birinin avantajları

LTL (kamyon yükünden az) avantajları

 • Yalnızca gönderinizin kapladığı alan için ödeme yaptığınız için daha küçük navlunlar için en uygun maliyet çözümü
 • Yollardaki yarı boş kamyon sayısını ve toplam karbon ayak izini azaltır
 • LTL, küçük ve orta ölçekli işletmeler için talebe göre ölçeklendirilebilen esnek bir nakliye yöntemi sunar

FTL (full truckload) avantajları

 • Kamyon yalnızca ürünlerinize tahsis edilmiştir
 • Büyük navlun için en uygun maliyet çözümü
 • Hedefinize doğrudan teslimat
 • Daha az işlem olduğu için daha az kayıp veya hasar riski
 • LTL’ye kıyasla daha büyük yük kapasitesi

Eurosender, küçük ama acil yük yükleri için bir seçenek sunuyor mu?

Evet kesinlikle! Taşımayı düşündüğünüz eşyalarınız bir tırı doldurmaya yetmiyor ancak acil ya da hassas olduğu için LTL nakliye hizmeti ile göndermek istemiyorsanız Van Teslimat hizmetimizi öneriyoruz. Sizin için ayrılmış bir minibüs alırsınız ve bu, 0,48 €/km’lik başlangıç ​​fiyatıyla daha küçük yükleri taşımak için en güvenli seçeneklerden biridir.

Van Teslimat hizmetinin faydalarından biri de uyulması gereken katı paketleme gerekliliklerinin olmamasıdır. Serbest veya paletlenmiş malları göndermeyi seçebilirsiniz (araç başına en fazla 8 palet).

LTL ve FTL kamyon taşımacılığı seçenekleri: nasıl seçilir?

Büyük nakliye hacimleriyle uğraşırken, FTL ve LTL nakliyesi arasındaki seçim her zaman açık değildir. Artık FTL ve LTL yük taşımacılığı arasındaki farkları bildiğinize göre, aşağıdaki ipuçları doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır:

 • 25’ten fazla Euro paletiniz olduğunda FTL önerilir (EPAL) belirli bir yere göndermek için.
 • FTL yük taşımacılığı, LTL’den daha güvenlidir hassas veya kırılgan kargolar için.
 • Daha doğru teslim alma ve teslim tarihleri ve garantili taşıma süreleri yalnızca tam kamyon yükü seçeneği ile mümkündür.
 • LTL ve FTL navlun oranları: LTL taşımacılığı, daha küçük gönderiler için daha ucuz olacak FTL’den daha.
 • Acil olmayan kargolar için LTL en uygunudur bu, yalnızca gönderinizin kapladığı alan için ödeme yaptığınız için tüm römorku kaplamaz.

Eurosender’da tüm Avrupa’da hem FTL hem de LTL taşımacılık hizmetleri sunuyoruz. Teklif almak ve sevkiyata başlamak için aşağıdaki butona tıklayın!

Sitemap


Yorum yapın