Kargo Takip – Lojistik ve Navlun Arasındaki Farklar

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

Birçok nakliyatçı, navlun sevkiyatının bir üçüncü taraf lojistik sağlayıcısı (3PL) gibi bir lojistik şirketi ile aynı şey olup olmadığını merak eder. Her iki terim de nakliye sektöründeki önemli oyuncuları ifade etse de, herhangi bir yere kargo göndermeyi planlıyorsanız, bilmeniz gereken lojistik ve nakliye şirketleri arasında önemli farklılıklar vardır.

Bu ayrımı anlamak, gönderileriniz hakkında endüstri profesyonelleriyle iletişim kurarken herhangi bir karışıklık olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Lojistik ve nakliye arasındaki farkları öğrenmek için okumaya devam edin.

Atlamak:

Lojistik şirketi (3PL) nedir?

Lojistik şirketleri, hizmet sunan işletmelerdir. lojistik dış kaynak kullanımı Destek. Bu genellikle depolama, tedarik zinciri yönetimi, toplama, paketleme ve siparişleri yerine getirme gibi ambar faaliyetlerini içerir. Esasen, lojistik şirketleri, malların taşınmasına ve ihtiyaç duyulan diğer faaliyetlere yardımcı olur. tüm tedarik zincirini yerine getirmek.

Taşımacılığı organize etmenin yanı sıra, lojistik şirketleri ayrıca BT sistemleri entegrasyonu, envanter yönetimi, raporlama, tersine lojistik ve daha fazlasını içeren bir dizi tamamlayıcı hizmet sunar.

İşletmeler şunları yapabilir: önemli ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu kendi sektörlerine ve önceliklerine odaklanmalarına izin verdiği için lojistik operasyonlarını 3PL’lere devrederek, şirket içi lojistik uzmanlarını işe almaya ve eğitmeye gerek kalmadan.

3PL’lerin çoğu “eksiksiz” lojistik hizmetler sunabilirken, bunlar müşterinin ihtiyaçlarına göre ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir.

Hakkında daha fazlasını okuyun:

Nakliye şirketi nedir?

Bir nakliye şirketi gönderilerin taşınmasını koordine eder bir konumdan diğerine, bir veya daha fazla taşıyıcı ve nakliye yöntemi kullanarak. Örneğin, kıtalararası bir teslimat için, bir nakliye komisyoncusu, ürünlerin bir fabrikadan bir limana kamyonla taşınmasını, gemi ile varış limanına taşınmasını ve ardından başka bir araçla alıcıya taşınmasını ayarlayabilir.

İlgili operasyonel karmaşıklıklar nedeniyle, nakliye şirketleri aşağıdaki gibi hareket eder: aracılar nakliyeciler ve uluslararası lojistik sağlayıcılar arasında. Genellikle nakliye hatları ve nakliyecilerle özel fiyatlar üzerinde anlaşmaya varabileceklerdir, ki bu bireysel nakliyeciler ağ ve endüstri bağlantılarına sahip olmadıkları için bunu yapamayacaklardır.

Mallar transit halindeyken, nakliye komisyoncuları genellikle neredeyse tüm gerekli evrak işleriyle ilgileningümrük belgeleri, konşimento, fatura mektubu, ithalat/ihracat beyanları ve sigorta formları dahil. Ayrıca depolama gibi ek hizmetler de sağlarlar. Bu avantajlar, birçok işletmenin uluslararası nakliye taşımacılığı için onlara güvenmesinin nedenidir.

En iyi nakliye komisyoncularını buradan seçin.

Nakliye ile lojistik aynı şey midir?

Navlun komisyoncuları, birbirleriyle işbirliği yaptıkları için lojistik şirketleri ile aynı görünebilir.

İkisinin de bir eşya taşımanın ortak amacıancak arasındaki farkları anlamak önemlidir. roller denizcilik sektöründe lojistik ve forwarding şirketlerinin. Lojistik ve nakliye arasındaki farkı bilmek, iyi ve kötü kararlar arasındaki belirleyici faktör olabilir.

Şimdi her iki şirketin de artılarına ve eksilerine bir göz atalım.

Navlun taşımacılığı ve 3PL: artıları ve eksileri

Lojistik firma avantajları

 • 3PL’lere dış kaynak kullanımı daha fazla olabilir uygun maliyetli şirket içi lojistik yönetiminden daha
 • Lojistik şirketi platformları teklifi gerçek zamanlı izleme, API entegrasyonu ve dahası
 • 3PL’ler şu hizmetleri sağlar: depolama ve envanter yönetimi

Lojistik şirketi dezavantajları

 • nakliyeci biraz kontrolü kaybeder sorunlara neden olabilecek lojistik süreci boyunca
 • 3PL’ler olabilir özel destek sağlayamamak birçok siparişle ilgilendikleri için
 • Her zaman için uygun değil yüksek düzeyde düzenlenmiş endüstriler veya çok özel ihtiyaçlar (örn. soğuk teslimat)

Navlun taşımacılığı ve 3PL: artıları ve eksileri

Nakliye avantajları

 • Düzenleyebilirler intermodal nakliye geniş lojistik ağları sayesinde kolaylıkla
 • Navlun ileticileri kolu gümrük ve diğer nakliye belgeleri
 • kolaylaştırıyorlar doğru etiketleme başarılı teslimatı sağlamak için

Navlun iletme dezavantajları

 • Nakliyeciler ücret alabilir şişirilmiş oranlar hizmetleri için
 • Hala ihtiyacınız olabilir tedarik zinciri operasyonlarınızın diğer bölümleri için lojistik destek nakliyecilerin kapsamadığı
 • Nakliye sektörü ise dünyanın bazı bölgelerinde düzenlenmemişriski artıran

Okumaya devam et:

Peki, lojistik ve nakliye taşımacılığı arasındaki fark nedir?

Lojistik (3PL) ve nakliye komisyoncuları arasındaki temel fark, 3PL’ler lojistiğin tüm yönlerini yönetirsırasında nakliyeciler öncelikle fiili taşıma ile ilgili.

Özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir lojistik şirketi bir nakliye firmasından daha iyi bir seçim olabilir veya bunun tersi de geçerlidir. Lojistik ve nakliye komisyoncuları arasındaki farkın işinizle nasıl ilgili olacağını düşünmeniz gerekecek.

Daha fazla karşılaştırma okuyun:

Lojistik ve nakliye komisyoncuları: Nasıl seçilir

Gördüğümüz gibi, navlun sevkiyatı çoğu zaman lojistikle aynı şeymiş gibi görünse de durum tam olarak bu değil. Lojistik ile nakliye arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, her iki şirket de nakliye uzmanıdır, bu nedenle farklılıklarını özetlemeniz ve birinin veya diğerinin işinize nasıl fayda sağlayabileceğini görmeniz gerekir.

Eurosender’da dünya çapında tanınmış lojistik ve nakliye şirketleriyle çalışıyoruz. Bir dizi nakliye hizmeti sunuyoruz ve en karmaşık nakliye ihtiyaçlarına bile hizmet edecek özel çözümler üretebiliyoruz.

Sitemap


Yorum yapın