Kanal tedavisi sonrası dişte ağrı olurmu aman dikkat!

Dişlerimiz hayati değer taşıyan organlarımız ortasında yer alıyor. Bu nedenle ağız ve diş sıhhatimiz epeyce değerli. Yeteri kadar önemsenmediğinde hayli önemli sıhhat problemlerine yol açan dişlerimiz çürüyebiliyor ve diş kayıpları ortaya çıkabiliyor. Çürüyen dişler için yapılan kanal tedavisi bu noktada ehemmiyet taşıyor. Dişi bir nevi kurtarmak maksatlı yapılan kanal tedavisi sonrası dişte ağrılar oluşabiliyor. Uzmanlar tam da bu noktada uyarıyor!  Kanal tedavisi sonrasında ağrıların uzun mühlet devam etmesi halinde dişin tabip tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Pekala kanal tedavisi sonrası diş ağırır mı? Kanal tedavisi sonrası diş ağrısının nedeni nedir? Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Dilara Arslan’dan öğrendik. 

IHA’nın haberine nazaran, diş ağrılarının dikkatli klinik ve radyografik incemeler ile yapılan tahliller sonucunda kaynağının tespit edilebildiğini belirten Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Dilara Arslan, hissedilen ağrının kaynağı tespit edilerek konservatif (koruyucu) yaklaşımlarla ya da daha radikal bir karar olan kök kanal tedavisi uygulanması ile hastada işlev kaybı olmaksızın bu ağrıların önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

UZUN MÜDDETLİ AĞRILAR VARSA TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ!

Kanal tedavilerinin günümüz teknolojilerinin sunduğu donanımlar ile birlikte yüzde 90 oranda tek seansta yapılabilir duruma geldiğine vurgu yapan Dr. Dt. Dilara Arslan, dişin enfeksiyon derecesinin işaretçileri göz önünde bulundurularak doktor tarafından belirlenen seans yahut seanslar sonrasında ülkü bir kapama ile kanal tedavilerinin tamamlanacağını kaydetti. Dr. Dt. Arslan, kanal tedavisinin bitimi sonrasında birinci bir hafta içinde hastada gelişen hafif şiddette olan ağrılar yahut dişin üzerinde basınçla gelişen ve giderek azalan ağrıları beklenilen bir durum olarak tanımlanırken; daha uzun müddetlerde devam eden ve dişin işleve girmesini engelleyen ağrıların doktor tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

DİNMEYEN DİŞ AĞRILARINIZ VARSA… 

Dişin tipi ve anatomik lokalizasyonu, randevu sayısı, kanal tedavisi esnasında kullanılan enstrüman ve solüsyonlar, kullanılan teknikler üzere kanal tedavisi sonrası gelişen bu ağrıların düzeylerini etkileyen pek çok faktör bulunduğunu belirten Dr. Dt. Arslan, “Kanal tedavisi tamamlanmasından bir hafta geçmiş olmasına karşın şikayetlerde azalma görülmeyen durumlarda hasta kesinlikle doktoru ile irtibata geçmelidir ve mühlet gelen şikayetler klinik ve radyografik olarak tekrar gözden geçirilmelidir” tabirlerini kullandı.

“ENFEKSİYON GELİŞEBİLİR”

Kanal tedavisi sonrası yapılan dolguların yükseklik denetiminin başka bir ehemmiyet kazandığına işaret eden Dr. Dt. Dilara Arslan, “Her kişinin yapılan tedavilere gösterdiği cevap farklı olabileceği üzere birebir kişinin farklı dişlerine yapılacak tedavilerde gelişen karşılıklarda da ayrımlar olabileceği unutulmamalıdır” diyerek, “Kanal tedavisi öncesi yahut sonrası hiçbir şikayetiniz olmasa dahi kronik ilerleyen enfeksiyon ihtimallerini en aza indirmek emelli yılda 2 sefer diş tabibi muayenesi olmalıyız” tabirlerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu