Dijital alanda meslek için 6 teklif

Dijital teknolojilerdeki gelişmelerin beraberinde getirdiği yenilikler iktisadın her alanını etkiliyor. Günümüzde artık eser ve hizmetlerin dijital ortamlardan tüketicilere ulaşmasından bahsediyoruz. Her geçen gün büyüyen e-ticaret dalı, girişimcilerin ve bu alanda meslek yapmak isteyenlerin iştahlarını kabartıyor. E-ticaretin dijitalleşen dünyada iktisadın itici güçlerinden biri olmaya yanlışsız adım adım ilerlediğini belirten Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, bu alanda meslek yapmak isteyenleri için olmazsa olmaz noktaları paylaştı.

Birinci ve en değerli adım: “Sektör ve maksat kitle analizi”

Günümüzde e-ticaret sitesi oluşturan ya da Instagram üzerinden eser ve hizmet satan teşebbüsçüler yahut bu alanda meslek yapmak isteyenlerin temel kusurlarından biri, adım attıkları dal ve maksat kitleleri ile ilgili yanlışsız tahlil yapmamalarıdır. Dijital kainatta iş kurmak ve meslek yapmak isteyen teşebbüsçüler, öncelikle ortaya koydukları fikir ile iş kolunu yanlışsız tahlil etmeleri gerekiyor. Yanlışsız maksat kitle tahlili de, iş kolu ve bölüm tahlili kadar hayati ehemmiyete sahip bir başka noktadır. Hitap edilecek kitle ya da kitlelerin belirlenmesi ve tüm çalışma planının ve yol haritasının belirlenen gaye kitlelere baz alarak oluşturulması, başarılı olma yolunda atılacak birinci ve en değerli adımlardır.

Kullanıcı tecrübesi değerli

E-ticaret sitelerini ve taşınabilir uygulamaları tasarlamak, marka kimliğine uygun dizaynlar oluşturmak değerlidir. Lakin sadece dizaynlı hudutla kalmak, e-ticaret sitesine giren kişinin dizayndan etkilenerek tekrar alışveriş yapacağını düşünmek günümüzde sıkça düşülen kusurlardan biri. Tasarım değerlidir lakin asıl değerli olan kullanıcı tecrübesidir. Kullanıcı tecrübelerini dikkate almak ve düzgünleştirmek güzel bir e-ticaret geleceği için asıl değer arz eden noktadır.

İçerik her vakit önde

Pazarlama çalışanlarının %80’i özel içeriği pazarlamanın geleceği ve her daim modülü olarak görüyor. Her alanda olduğu üzere hakikat ve şahsileştirilmiş içerik, e-ticaretin geleceğinde de kıymetli bir yere sahip olmayı sürdürecek. Münasebetiyle e-ticaret sitelerine dahil edilen tüm mesajların şimdiki, özgün ve amaç kitleye uygun olması hayli kıymet taşıyor.

İnternetin algoritmasına hakim olun

Makine öğrenin sistemi üzerine kurulan algoritmalar, tüketici davranışlarını takip eden ve ölçen algoritmalar, dijital dünya reklamları, tahliller ve raporlar dijital teşebbüsçüler ve bu alanda meslek yapmak isteyenler tarafından nizamlı olarak takip edilmelidir. Çabucak çabucak her ay farklılaşan bir yapıya sahip olan internetin algoritması olarak özetleyebileceğimiz yapının ve gelişmelerin takibi, mümkün olduğu kadar öğrenme süreçlerinin bir kesimi haline getirilmelidir.

Özgün projeler ortaya koyun

Günümüzde birçok şeyin benzerini görmek artık çok kolay. Yapılacak çalışmaların duyurabilmesi için en kıymetli faktörlerden biri de tüketiciyle buluşan iş ve projelerin ‘özgün’ olmasıdır. İnsanların farklı ve kaliteli olanı aradıkları, hasebiyle özgün işler ve projeler ortaya çıkarmanın dijital girişimcinin ismini ve şirketini çarçabuk muvaffakiyete ulaştırdığı unutulmamalıdır.

Takviye alın

Dijital dünya artık rekabetin süratle arttığı ortamlardan bir tanesi haline geldiğinden girişimcilere ve e-ticaret alanında meslek yapmak isteyenlere takviye sağlayan birçok merkez bulunuyor. Bu merkezlerden faydalanmak fikrinize ve iş süreçlerinize artı bedel sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu