Bayanları erken yaşlandıran hormonlar kırmızı et tüketirken dikkat!

Bayanlarda bulunan kimi hormonların artması ya da azalması yaşlılık belirtilerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Bilhassa ergenlik ve hamilelik sürecinden sonra sıklıkla artan bu hormonların neler olduğuna dair tüm merak edilenleri sizler için hazırladık.  Pekala bayanları erkenden yaşlandıran hormonlar nelerdir?  İşte yaşlanmaya neden olan hormonların nasıl arttığı ya da azaltığına dair tüm merak edilenler elmaelma.com’da.

HORMONLARIN FAZLA SALGILANMASI ZİYANA YOL AÇIYOR 

Bedenimizde 100 hormon bulunuyor. Bilim dünyası bu hormonların daima olarak salgılanması gerektiğini söylüyor. Ancak bu hormonların içerisinde bulunan kimileri bilhassa bayanlar için epey ziyanlı. 

KIRMIZI ET TÜKETİRKEN DİKKAT! 

Hormonlar sıhhati ve cildi olumlu tarafta etkilemektedir. Ama fazla salgılanması ziyanlı da olabiliyor. Cilt sıhhati için en kıymetli olan hormonlardan biri östrojendir. Östrojen düzeyini kırmızı etteki yağlar hayli olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden kırmızı et tüketseniz bile yağsız olanları tüketmeye ihtimam göstermelisiniz.

ÖSTROJEN HORMONUNUN KÂFİ ÖLÇÜDE SALGILANMASI İÇİN… 

Bunun yanı sıra kemik suyu, meyan kökü üzere besinler antioksidan özelliğe sahiptir. Bu unsur bedendeki elastik yapıyı korur. Östrojen hormonun kâfi ölçüde salgılanmasını sağlar.

KAHVALTIDA CEVİZ TÜKETİRSENİZ… 

Kimi hormonların bayanlarda yaşlanmaya neden olduğundan bahsetmiştik. DHEA hormonu bayanlarda kırışma ve yaşlanmayı geciktiren bir hormondur. Bu hormon bilhassa 30 yaştan sonra azalmaya başlamaktadır. Bu da göz ve etrafındaki kırışıklığın artmasına neden olur. Bu hormonu eski haline getirebilmek ve daha fazla artmasına yardımcı olmak için kahvaltılarda en az 3 adet ceviz tüketilmelidir. Avakado da bu hormonun artmasına yardımcı olmaktadır. 

YETERİ KADAR DİNLENMEYE İHTİMAM GÖSTERİN 

Melatonin de beden için gerekli olan hormonlardan biridir. Beden şayet yeteri kadar dinlenmezse vitamin ve mineral salınımı yapamaz. Bu da saçta dökülmeye, yanakta çökmeye ve dudak yapışmasına neden olmaktadır. Bu üzere durumlarla bir arada yaşlanma belirtileri de ortaya çıkar. 

NİKOTİN VE KAFEİNDEN UZAK DURUN 

Beden için en gerekli hormonlardan biri olan melatonin hormonunun düşmanı ise nikotin ve kafeindir. Bu yüzden her iki husustan de uzak durmaya itina göstermelisiniz. Özelliklede 20 yaşından sonra kesin bırakmaya çalışın. Melatonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olan besinleri tüketmeye ihtimam gösterin. Muz, domates, mısır üzere besinler tüketebilirsiniz. Bu besinler melatonin hormonunun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıyeten geceleri uyumadan evvel anason çayı tüketerek bu hormonun salgılanmasına yardımcı olabilisiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu